Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to, najprościej mówiąc, zmiana kilku rat na jedną. W praktyce oznacza to, że osoba korzystająca z tego rozwiązania pożycza pieniądze na spłatę kredytowych zobowiązań. Na rynku finansowym wyróżnić można dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe oraz hipoteczne. Ten pierwszy nie rożni się znacząco warunkami od normalnych kredytów gotówkowych, ale termin spłaty może być znacznie dłuższy. Należy jednak pamiętać, że wydłużone płacenie odsetek wprawdzie zmniejsza miesięczną ratę, ale może powiększyć nam saldo zadłużenia. Drugi rodzaj konsolidacji uwzględnia hipotekę mamy niższe oprocentowanie, długi termin spłaty, ale naszym zabezpieczeniem jest nieruchomość, zobacz na mamkredyt.eu jak powinno się podchodzić do tematów konsolidacji.

Kredyt konsolidacyjny to dobre wyjście dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie. W tym przypadku zamiana kilku rat na jedną, brzmi kusząco, jednak nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich. Zaciągamy bowiem kolejne zobowiązanie, żeby pozbyć się poprzednich i takie działanie może wprowadzić nas w spiralę finansową. Dlatego tez przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kolejnego kredytu powinniśmy się nad tym dobrze zastanowić.

Dla kogo konsolidacja?

Decydując się na konsolidację swoich kredytów warto wcześniej zrobić pewnego rodzaju rachunek sumienia który będzie dotyczył naszych finansów a szczególnie wszystkich spłacanych przez nas kredytów. Przeanalizujemy dokładnie ile kredytów spłacamy w chwili obecnej, jaka jest miesięczna suma spłacanych rat oraz do kiedy musimy je spłacać. Dopiero wtedy będziemy w stanie stwierdzić, ile faktycznie musimy uregulować i czy wszystko kwalifikuje się do konsolidacji. Pamiętajmy o tym, że kredyty które kończymy już spłacać zostało nam zaledwie kilka rat, nie opłaca się konsolidować.

W sytuacji kiedy już dokładnie wiemy ile mamy do spłacenia i okazuje się że faktycznie suma wszystkich rat zaczyna nas już przytłaczać i ciężko nam jest regulować w terminie wszystkie zobowiązania powinniśmy znaleźć kilka konkurencyjnych ofert kredytów konsolidacyjnych i przeprowadzić symulację w instytucjach finansowych. Takie działanie pozwoli określić wysokość raty i czas spłaty kredytu. Może się okazać, że po konsolidacji naszych kredytów miesięczne zobowiązania spadną np. o 300 zł, jednak zwiększy się nasze pełne zadłużenie i czas spłaty wyniesie około nie pięć ale siedem lat. Taka informacja pozwoli nam podjąć najlepszą i świadomą decyzję i ocenić ewentualne ryzyko związane z konsolidacją. Dobrym rozwiązaniem może być również spłacenie zobowiązań w innej kolejności nadpłacić te najmniejsze i tym samym wyeliminować je z listy naszych długów.

admin czwartek, 27 luty 2020 - 11:58 am | | Domyślne