Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?

Leasing to najpopularniejsza forma finansowania zakupu samochodu wśród przedsiębiorców. Jednak wraz z biegiem czasu leasingodawcy zaczęli modyfikować swoje oferty, co przełożyło się na powstanie leasingu konsumenckiego. Jest to alternatywa dla kredytu samochodowego, jednak co wybrać? Co to jest leasing konsumencki, a co kredyt samochodowy? Sprawdź ich różnice na www.17bankow.com.

Leasing konsumencki

Jest to oferta leasingu skierowana do osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jak w przypadku leasingu dla przedsiębiorstw, tak i tutaj jest możliwość użytkowania samochodu na określonych warunkach, a mianowicie w zamian za ustaloną kwotę pieniędzy przeznaczoną na rzecz leasingodawcy.

W przypadku leasingu konsumenckiego to firma leasingowa wykupuje samochód i dzierżawi go klientowi, na określonych w umowie warunkach. Taki stan rzeczy trwa do ostatecznej spłaty kredytu, właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, która także widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Decydując się na skorzystanie z oferty leasingu konsumenckiego należy mieć na uwadze, że nie będzie to możliwe bez wniesienia wpłaty inicjalnej, czyli dokonania wpłaty własnej. Przeważnie jej wysokość wynosi około 10 procent wartości samochodu. Ponadto leasingobiorca musi mieć świadomość spłaty miesięcznych rat oraz konieczności odkupu samochodu po okresie obowiązywania umowy.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to wiążąca bank oraz kredytobiorcę umową, w myśl które zaciągnięta kwota pożyczki zostanie przeznaczona na konkretny cel - w tym przypadku zakup samochodu. Różnica w porównaniu do leasingu konsumenckiego polega na złudnym wrażeniu bycia właścicielem auta. W rzeczywistości jednak bank stosuje szereg regulacji zabezpieczających, które jasno określają, kto jest właścicielem i na jakich zasadach, pojazdu przez okres obowiązywania umowy kredytowej.

Koszty kredytu to przede wszystkim prowizja w tytułu udzielenia kredytu, a ta jak wiadomo jest zależna od wysokości udzielonej pożyczki. Ponadto należy do kosztów doliczyć zmienne oprocentowanie, które kształtowane jest na podstawie stopy WIBOR oraz stałą marżę banku.

Co wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i możliwości klienta. Owszem, wygodniejsza wydaje się opcja leasingu konsumenckiego, która polega na spłacie rat i konieczności wniesienia opłaty inicjalnej oraz wykupu auta po okresie umowy. Natomiast w przypadku kredytu samochodowego od samego początku spłacane są raty, a po zakończeniu umowy prawo własności przechodzi w całości na klienta, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat.

admin czwartek, 05 grudzień 2019 - 11:50 am | | Domyślne