Najpopularniejsze błędy kredytobiorców przy kredycie hipotecznym

Kredytobiorcy popełniają mniejsze oraz większe błędy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Analiza błędów to kluczowe zagadnienie, ponieważ pozwala uniknąć konsekwencji formalnych, ekonomicznych, a w niektórych przypadkach nawet prawnych i to dość poważnych.

To błąd, ale również rzeczywiste przestępstwo, ponieważ kredytobiorca uzyskuje zysk, korzyść majątkową, dość znaczącą. Najpopularniejszy schemat dotyczy sztucznego zaniżania kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, że analityk w banku sprawdza nawet PIT, czy dzwoni do pracodawcy, głównej księgowej, aby sprostować niektóre wątpliwe kwestie. W takim przypadku kłamstwo może przerodzić się w odpowiedzialność karną.

Kredytobiorca może, a wręcz powinien ściągnąć samodzielnie raport z BIK, a także zadbać o spłatę wszystkich przeterminowanych zaległości i to na długo przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Jeżeli zignorujesz sprawdzenie BIK, a w bazie pojawią się pewne nieprawidłowości możesz zetknąć się z sytuacją utraty zadatku w ramach zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. To bardzo popularny błąd, a niestety błędy w BIK zdarzają się dość przypadkowo. Ściągnięcie raportu wymaga wniesienia drobnej opłaty.

Najpierw powinieneś upewnić się w 100%, czy posiadasz zdolność kredytową wymagają do wydania pozytywnej decyzji w banku. W przeciwnym wypadku zaangażowanie we współpracę z konkretnym deweloperem, podpisywanie umów nie ma sensu, ponieważ narażasz się na duże konsekwencje finansowe. Nie daj się również naciskom pochodzącym od dewelopera, ponieważ ten interesuje się głównie budowaniem maksymalnych zysków ze sprzedaży.

Wykorzystanie maksymalnej zdolności kredytowej nie jest rozsądnym wyborem, ponieważ eliminuje elastyczność finansową. Dochodzi do tego całkowite wykluczenie z rynku kredytowego, nawet w ramach zaciągania drobnych pożyczek konsumpcyjnych. W perspektywie wieloletniej spłaty zobowiązania nie jest to dobre rozwiązanie.

Niektórzy kredytobiorcy od razu zgłaszają się po kredyt hipoteczny do banku, w którym posiadają rachunek osobisty. To nieracjonalne postępowanie, ponieważ warunki kredytu hipotecznego zmieniają się w praktycznie każdej placówce, oczywiście zgodnie z widełkami ustalonymi przez ustawę o kredycie hipotecznym i wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. Najlepsza perspektywa to porównanie ofert przez pośrednika (usługa bezpłatna).

Wydanie decyzji kredytowej (pozytywnej) wiąże się z aspektem negocjacyjnym. Racjonalny kredytobiorca buduje potencjał ekonomiczny na długo przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego i przede wszystkim zamyka zobowiązania, dodatkowe koszty na poziomie budżetu domowego. Jeżeli nie przeprowadzisz takich działań optymalizacyjnych wykluczasz się z negocjacji oprocentowania. A to odbija się na stratach rzędu kilkunastu tysięcy złotych lub więcej w zależności od kwoty kredytu hipotecznego.

Inne popularne błędy, które występowały w przeszłości, przed aktualizacją ustawy o kredycie hipotecznym to przede wszystkim zaciąganie kredytu hipotecznego w obcej walucie (najczęściej we frankach szwajcarskich), co prowadziło do ogromnych wahań rat miesięcznych. Składanie wniosków do wielu instytucji jednocześnie to kolejny czynnik ryzyka ograniczający scoring kredytowy.

admin piątek, 19 lipiec 2019 - 11:21 am | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , , , , ,