Co warto wiedzieć o RRSO?

Porównywanie kredytów gotówkowych jest z perspektywy kredytobiorcy niezbędne do podpisania korzystnej umowy. Wskaźnik RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania służy do szybkiego porównywania ofert w bankach detalicznych, instytucjach pozabankowych, czy nawet na portalach pożyczek społecznościowych. RRSO charakteryzuje się zaletami i wadami. Poznasz je w poniższym artykule.

Na RRSO warto zwracać uwagę przede wszystkim przy podpisywaniu dłuższych umów kredytowych w bankach detalicznych. Wtedy masz praktycznie pewność, że RRSO zawiera oprocentowanie nominalne pożyczki, koszty ubezpieczenia, a także ewentualne prowizje. Oprocentowanie nominalne w materiałach marketingowych banków detalicznych, czy innych pożyczkodawców nigdy nie odzwierciedla faktycznego obciążenia budżetu gospodarstwa domowego. Trzeba to uwzględnić zawsze przy analizowaniu własnej zdolności kredytowej, jeżeli zamierzasz prawidłowo złożyć wniosek do doradcy. RRSO to jeden z elementów ustawy o kredycie konsumenckim, a zatem wskaźnik posiada wymiar prawny i regulacyjny. Dzięki podobnym wskaźnikom bez problemu ocenisz parametry praktycznie całego rynku i wyciągniesz średnią oprocentowania i prowizji. Najniższe RRSO jest oczywiście najlepsze, ale tak naprawdę dobra umowa kredytowa zależy też od wiarygodności parabanku. Niektórzy kredytobiorcy cenią sobie obsługę w oddziale lub dojazd agenta do domu z gotówką, co generuje dodatkowe koszty. Natomiast można nie ufać tylko parabankom internetowym, gdzie trudno o szybki kontakt z obsługą klienta. Całkowite koszty kredytu to zatem tylko jeden z czynników dobrej umowy kredytowej. Warto ocenić pełny zakres współpracy. Przy krótkoterminowych kredytach gotówkowych wskaźnik RRSO jest najczęściej wysoki, ale to wynika ze specyfiki obliczeń. Prowizja najczęściej zawyża wyniki w ofertach chwilówek. Klient nie powinien się tego obawiać.

Porównywanie kosztów całkowitych kredytu w jednym miejscu, np. w multimedialnej porównywarce to ogromne ułatwienie dla kredytobiorców, a także dla samych firm pożyczkowych, które lepiej kształtują oferty. Wskaźnik RRSO jedynie ułatwia wybór, ale nie zapewnia całkowitej wiedzy o funkcjonowaniu pożyczkodawcy. Jak oceniasz właściwości wskaźnika RRSO?

admin poniedziałek, 29 maj 2017 - 10:02 am | | Domyślne