Kredyt dla gospodarstw domowych


Każde gospodarstwo domowe ma określony budżet. Czasem jest to budżet zbyt mały na realizację potrzebnych wydatków, zwłaszcza jeśli chodzi o większe wydatki, które trzeba zrealizować pilnie. Wtedy, kiedy liczy się czas oszczędzania na konkretny wydatek nie wchodzi w grę, gdyż pieniądze trzeba mieć od razu. W takich właśnie wypadkach bardzo dobrze sprawdzi się kredyt gotówkowy, ponieważ jest to kredyt, który może być przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny, obojętnie, czy będzie to zakup nowego telewizora, wyprawki dla dziecka, czy ufundowanie sobie wyjazdu wakacyjnego.

Oczywiście kredyt gotówkowy, tak, jak każdy inny ma swój koszt, który jest powodowany przez konieczność zapłacenia odsetek. Koszt ten jest wyrażony poprzez wysokość oprocentowania, jednakże nie jest to jedyny koszt kredytu, ponieważ trzeba jeszcze do tego doliczyć choćby różnego rodzaju opłaty manipulacyjne czy prowizyjne. Dlatego też chcąc zanalizować koszty kredytu warto posłużyć się wskaźnikiem, jakim jest rrso, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania, która kompleksowo uwzględnia zarówno samo oprocentowanie, jak i pozostałe koszty. Warto też mieć na uwadze to, jaki rodzaj oprocentowania wiąże się z dana ofertą. Rodzaj oprocentowania wpływa bowiem na to, czy oprocentowanie będzie się zmieniać pod wpływem zmian stóp procentowych. Przy oprocentowaniu stałym, jak nazwa sugeruje takie zmiany nie zachodzą, za to zachodzą one przy oprocentowaniu zmiennym. Jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone, to również oprocentowanie będzie większe, a tym samym i koszty kredytu. Może się jednak zdarzyć sytuacja odwrotna i wtedy kredyt będzie mniej kosztowny.

Jednak nie tylko koszty mają znaczenie przy wyborze kredytu. Nie mniej ważne są warunki jego spłaty. Ilość oraz wysokość rat decyduje o tym, jak długo będziemy kredyt spłacać oraz jak dużym obciążeniem dla naszego budżetu będą poszczególne raty kredytu. Raty mogą być równe, czyli o tej samej wysokości lub malejące. Raty malejące wynikają ze sposobu ich naliczania. Otóż nalicz się je od kapitału, który pozostał do spłaty, a tym samym wraz z regularna spłata kredytu, każda kolejna rata będzie coraz mniejsza, ponieważ coraz mniej pozostaje kapitału do spłaty. W tej opcji pierwsze raty są stosunkowo duże, zaś ostatnie to już niemal sama część kapitałowa z minimalnymi odsetkami.

admin wtorek, 22 grudzień 2015 - 10:47 am | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , , ,